Prof.Dr. Korhan Taviloğlu
 

Geri Git   Makatta Çatlak (Anal Fissür) - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu > MakattaÇatlak.com Forumları > Makatta Çatlak (Anal Fissür) Ameliyatı

Makatta Çatlak (Anal Fissür) Ameliyatı Makatta Çatlak (Anal Fissür) Ameliyatı hakkında tüm soru ve sorunlarınızı sorabileceğiniz bölüm

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Eski 17-04-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jan 2010
Mesajlar: 2
Standart Fissür ameliyatı ve sonrası

Merhaba hocam;
Bundan yaklaşık 2-3 ay önce '3. ameliyatı olmak istemiyorum' başlığı altında şikayetimi dile getirmiştim...
dediğiniz gibi kolonoskopiye girdim ve sonuç temiz çıktı..
20 gün önce anal fissür ameliyatımı oldum.Ayrıca iç hemoroidlerimde alındı.
Doktorumun önerilerini harfiyen yerine getirdim.
günde 2 kez 10'ar dakikadan ılık suya oturdum.
kabız olmamaya özen gösterdim.hala daha da göstermekteyim.
sorum şu olucak.
Tuvalet ihtiyacımı giderirken..dışkım yumuşak olduğu halde hafif bir ağrım oluyor..ama dayanılmayacak kadar çok fazla bir ağrı değil..yani canımı pek fazla acıtmıyor, ayrıca kanama filan olmamaktadır..tuvalet sonrası da herhangi bir şikayetim yok ağrı, kanama v.s...
Anal fissür rahatsızlığının belirtilerini artık bildiğim için bu ağrının, cerrahi müdahale olduğundan ameliyat yarasından kaybaklandığını düşündüm..ama tabi siz daha iyi bilirsiniz..Acaba sizce bu gibi, dışkılama esnasındaki 2 3 dakikalık ağrı normal midir ? veyahut bi problem mi mevcuttur ?
İlginize Teşekkür Ederim.

((bu mesajı sabah yazdım..az önce dışarı çıktım ve kanadı hocam , taaretlendikten sonra da tuvalet kağıdı kan oldu..ancak şuan ağrı filan yok..ne olduğunu kestiremiyorum hocam lütfen aydınlatın beni, yoksa psikolojim zaten bozuk iyice bozulucak kafayı yeme noktasına gelicem))

the_ozenc tarafından (17-04-2010 Saat 23:58) değiştirildi.
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Eski 20-04-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 62
Standart

Size çok geçmiş olsun. Web siteme üye olurken de belirtildiği gibi, ben etik kurallar gereği başka bir hekimin tedavisi altında olan hastalara yorum yapmıyorum. Lütfen ameliyatınızı gerçekleştiren cerrah ile irtibata geçiniz. Acil şifalar dilerim.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
Hemoroid Bilgisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Bağırsak Cerrahisi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
Prof.Dr. Korhan TAVİLOĞLU - Genel Cerrah
Genel Cerrahi Forumları - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu - Powered by vBulletin
DrTaviloglu.TV - Hastalara Yönelik Video Sitesi
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Eski 24-07-2010
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jul 2010
Mesajlar: 1
Unhappy

hocam bende hem hemoroid hemde fissür var tabib e gözüktüm amalıyat olmam gerektigini söyledi ama korktugum için olamıyorum agrı ve sızıdan dolayı amaliyatsız bir tedavi ne yapmalıyım ben k.maraştan yazıyorum çok acılar çekiyorum ama amaliyat sonrası da çok acılı oldugu için cesaret edemiyorum yardımcı olursanız sevinirim amaliyat olsam fissürektomi diye bir sey varmış onla olmayı düşündüm ama çok korkuyorum bu amaliyat kaç dakika sürer amaliyat son rası ne kadar acı çekerim şimdiden teşekkürler
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Eski 25-07-2010
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 11
Standart

Size geçmiş olsun, sizde makat çatlağı (anal fissür) ve basur (hemoroid) sorunu olduğu ve bu nedenle ameliyat önerildiği anlaşılıyor. Ameliyat süresi ve ameliyat sonrası ağrı, uygulanan teknik ve uygulayan cerraha göre değişir. Bu nedenle, bu soruları bana değil, ameliyatınızı gerçekleştirecek olan cerraha yöneltmeniz gerekir. Ben size hem makat çatlağı (anal fissür) ve hemde basur (hemoroid) için ameliyatsız yöntemler ve ameliyat ile ilgili bilgileri veriyorum.

Komplike olmayan makatta çatlak veya anal fissür vakalarında ameliyatsız tedavi uygulanabilir. Makatta çatlak veya anal fissür vakalarında: 1. Diyet düzenlemeleri: posa bırakan gıdalar ve günde 2 Lt gibi su tüketilmesi, acı, ekşi ve baharatlı gıdaların kısıtlanması 2. % 0.2’lik nitrogliserinli krem: ile makattaki çatlak üzerine masaj yapılması: iç makat kasını gevşetme etkisi vardır. Fazla miktarlarda kullanılmamalıdır, çünkü fazla miktarda kullanıldığında tansiyonu düşürerek başağrısı, baygınlık hissi, bulantı ve kusma gibi yakınmalar yapabilirler. Uygulama sırasında parmaktan emilme olasılığına karşın eldiven ile uygulama veya kalın bir tahta veya plastik çubuk yardımı ile uygulanması bu yan etkileri azaltabilir. 3. Kalsiyum kanal blokerleri: Nifedipin ve diltiazem gibi haplar aynı şekilde iç makat kasını gevşeterek çatlağı iyileşmesine katkı sağlayabilirler. 4. Botulinum toksini (Botoks): iç makat kasında geçici bir felç oluşturarak makattaki çatlağın iyileşmesine katkı sağlarlar. Makatta çatlak veya anal fissür vakalarında çatlak olan bölgenin iki yanına 40 ünite Botoks enjekte edilir. Makatta çatlak (anal fissür) için Botoks tedavisinin avantajları:1.Makattaki çatlak ameliyatında sfinkterotomi adı verilen iç makat kasının kesilmesi işleminin gaz veya dışkı tutamama gibi yan etkilerinden kaçınmak için geçici felç yaratan Botoks uygulaması gündeme girmiştir. 2. Ameliyathane gerektirmez. 3. İşlem sonrasında günlük aktiviteye aynen devam edilir. Genellikle, makatta çatlak durumunda hastaların % 70-75’inde botoks tedavisi ile tam başarı, % 20’sinde kısmi başarı elde edilir. Makatta çatlak sorunu olan hastaların % 5-10’unda ise botoks tedavisi sonuç vermez. Makatta çatlak nedeni ile yapılan Botoks uygulamasından sonra, hastanın yakınmalarında 30 gün içinde bir düzelme olmazsa bazı hastalarda, ikinci bir seans yapmak gerekebilir. Şayet makatta çatlak nedeni ile yapılan Botoks uygulaması başarılı olmazsa arkasından cerrahi girişim veya ameliyat yapılabilir. Bu tür bir durumda hasta için hangi yöntemin etkili olacağına bağırsak hastalıkları ile yoğun bir şekilde uğraşan bir Genel Cerrahi Uzmanı’nın (kolorektal cerrahi) karar vermesinde yarar vardır.
Makatta çatlak için cerrahi tedavi, altta yatan sertleşmiş iyileşme dokusunun (nedbe veya skar) çıkartılmasını prensibine dayanan bir kısa süreli bir ameliyattır. Anal kanalı kontrol eden makat iç kasının bir kısmının çıkartılması, ağrı ve spazmın önler ve çatlağın iyileşmesine yardım eder. Ameliyat akşamında hasta ayağa kaldırılır, oturma banyosu yaptırılır ve yemek verilir. Ağrı sıklıkla birkaç gün içinde ortadan kalkar. Hasta ortalama 3-4 gün içinde işine geri dönebilir. Tam iyileşme ortalama 3 hafta içinde olur. Ancak, yara iyileşme sorunu olanlarda bu iyileşme süreci bazen 3 aya kadar uzayabilir. Bu tür durumlarda yara iyileşmesini hızlandıran bazı kremler kullanılmaktadır. Hastaların % 5’inde makatta çatlak ameliyata rağmen tekrarlayabilir.

Hemoroid (basur) hastalığında ameliyat dışı tedavi yöntemleri: oturma banyoları (10-15 dakika süre ile sıcak su içine oturma), bazı pomadların sürülmesi veya ağızdan hemoroid hapı alınması gibidir. Doktor muayenehanesinde yapılacak hemoroid (basur) tedavileri de mevcuttur, bunlar: bipolar koagülasyon, lazer koagülasyon, infrared yöntemi, skleroterapi ve bantlama girişimidir. Hemoroid (basur) tedavisinde skleroterapi işlemi dış hemoroidlerde tercih edilir ve basur memesi içine kireç oluşumunu sağlayan bir kimyasal madde verilerek bu memenin sönmesi ve bir daha orada oluşmamasının temini hedeflenir. Hemoroid tedavisinda bantlama işlemi: hanımların saçlarına taktığı toka gibi bir lastiğin anoskop denilen ve makat içine sokulan ışıklı bir alet ile lastik tokayı kaydırarak oraya yerleştirilmesi işlemidir, kolay tolere edilir ve hasta işlem sonrasında günlük aktivitelerine devam edebilir. Hemoroid veya basur hastalığı ilerlemişse cerrahi yöntem gündeme gelir. Bunlar: klasik ameliyat teknikleri: Milligan Morgan, Ferguson ve Whitehead ameliyatları, ligasure veya Ultracision gibi damar kapatma cihazları ile hemoroid memelerinin kesilmesi, Longo yöntemi ve lazer tedavisidir. Lazer yöntemi: CO2, Argon, NdYag, Diod lazerler bu amaçla kullanılabilir. Tüm lazerlerin ana amacının damarların tutkal ile yapıştırılarak kapatılması gibi adlandırılabilir. Bu yöntem çok az ağrılı olması ve nüks oranlarının düşük olması gibi avantajlar taşır.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Genel Cerrahi Uzmanı
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Eski 02-01-2011
Junior Member
 
Giriş tarihi: Jan 2011
Mesajlar: 1
Standart Anal fıstül ameliyatı sonrası

Hocam selamlar.
Bildiğiniz üzere 30 ocak 2010 perşembe gün, ameliyatımı gerçekleştirdiniz.
Hocam öncelikle tüm detaylı ilginiz için çok teşekkür ederim.
Sayın hocam ameliyattan sonra herhangi bir ağrım olmadı hatta ikinci gün arabamı dahi kullandım, gayet iyi gidiyor.
Size danışmak istediğim bir konu var, bu soruyu bilinçli olarak bu sayfada soruyorum ki, benzer durumda olan kişiler varsa vereceğiniz cevaptan faydalanabilsinler.
Sayın hocam dediğim gibi herşey normal, fakat sık sık gazlı bez değiğştiriyorum ve her değişimde yarayı tekrar tazeler gibi hissediyorum, gazlı bezi her aldığımda yapışmış noktayı çekerek geliyor ve yara üzerinde oluşmaya başlayan tabakayı her defasında söküyor.
Aynı zamanda ciddi kaşınmalar da oluşuyor.
Sayın hocam acaba bu kaşıntıyı giderecek ve gazlı bezi çıkarırken yarayı deşmemesi için uygulayabileceğim herhangi bir krem veya başka bir tavsiyeniz olabilir mi?
Beni aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.
Saygılar sunarım
Alıntı ile Cevapla
  #6 (permalink)  
Eski 02-01-2011
Administrator
 
Giriş tarihi: Aug 2009
Mesajlar: 11
Standart

Geçmiş olsun, bence ters bir durum yok. Benim size önerdiğim pomadı bol miktarda gazlı bezin üzerine koyup, makat bölgesine yerleştirin, yada gazlı bez yerine bebeklerin altını temizlemek için kullanılan ıslak mendillerden (baby wipes) kullanın. Bu şekilde gazlı bezi kaldırınca size sorun yaratmaz. Burada en önemli nokta oturma banyosunun sık olarak yapılmasıdır. Konu hakkında daha detaylı bilgiyi, danışmanlığını yaptığım www.hemoroiduzmani.com sitesinde bulabilirsiniz.

Saygılarımla,


Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konular gönderemezsiniz
Mesajlara cevap yazamazsınız
Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB Kodu açık
[IMG] Kodu açık
HTML-Kodu kapalı
Trackbacks are açık
Pingbacks are açık
Refbacks are açıkTüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlı. Şuanki Zaman: 11:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Her hakkı saklıdır. Makatta Çatlak (Anal Fissür) Forumları 2009